Hodowla matek pszczelich – 12 warunków wpływających na jakość

Jakość matek pszczelich, niezależnie od sposobu hodowli, zależy od warunków, w których się znajdowały. Jeżeli warunki były korzystne, to matki będą wysokiej jakości.

Warunki hodowli pełnowartościowych matek:

  1. Hodowanie matek w silnej rodzinie, ponieważ w słabej rodzą się kiepskie matki.
  2. Zachowanie integralności biologicznej rodziny pszczelej. W silnej, integralnej biologicznie rodzinie rodzą się duże pełnowartościowe matki. Jeżeli w rodzinie o podobnej sile stosowane było zasilanie, to matki rodzą się o 30 mg lżejsze. Ilość rurek jajowych u matek, wychowywanych z naruszeniem integralności biologicznej (łączona) – 185,1 ±7,3, z zachowaniem integralności biologicznej (cała) – 207,6 ±7,4. W każdej grupie zostało zbadane po 200 matek.
  3. Dostępność wziątku w przyrodzie. Jeżeli w trakcie hodowli matek pszczoły przynoszą nektar i pyłek, to matki rodzą się duże, bez wziątku – małe, z niskimi właściwościami gospodarczymi. Obfitość wziątku nie gra roli, nawet 200 – 300 g nektaru i pyłku dziennie pozytywnie wpływa na jakość matek.
  4. Korzystna temperatura zewnętrzna powietrza. Przy stałej ciepłej pogodzie rodzą się bardzo dobre matki, przy zmiennej – dostatecznej jakości, przy niskiej temperaturze – najczęściej są wadliwe.
  5. Obecność otwartego czerwiu. Kiedy w rodzinie jest otwarty czerw, pszczoły lepiej karmią larwy matek i rodzą się matki wysokiej jakości. Bez otwartego czerwiu (na przykład w rodzinach wychowujących przy sztucznej hodowli) uzyskuje się matki małe, ze złymi właściwościami gospodarskimi.
  6. Ilość matek wychowywanych w rodzinie. Im więcej matek wychowuje rodzina, tym gorsza ich jakość. Przy sztucznej hodowli matek na ich jakość mocno wpływa wiek larw. Najlepsze matki uzyskuje się z jaj, takie matki są wychowywane we własnych rodzinach (ratunkowe). Przy sztucznej hodowli matek rodzina wychowująca nie przyjmuje na wychowanie jaj, dlatego jej dają larwy. Im młodsza jest larwa, tym lepsza będzie matka.
Źródło: Кашковский В. Г. Технология ухода за пчелами. — Новосибирск: Западно-Сибирское книжное издательство, 1984 г.
Przetłumaczył: Dymitr B. Tłumaczenie jest objęte prawami autorskimi. Kopiowanie i wykorzystanie treści jest niedozwolone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *